G3 Winners

Winners bred to date

VICTORY MOON STAKES (Grade 3) won by ATTICUS FINCH

VICTORY MOON STAKES (Grade 3) won by ATTICUS FINCH

POLITICIAN STAKES (Grade 3) won by GREEN WITH ENVY

POLITICIAN STAKES (Grade 3) won by GREEN WITH ENVY

MOTHER RUSSIA STAKES (Grade 3) won by LET’S GO NOW

MOTHER RUSSIA STAKES (Grade 3) won by LET’S GO NOW

SYCAMORE SPRINT (Grade 3) won by ONE FELL SWOOP

SYCAMORE SPRINT (Grade 3) won by ONE FELL SWOOP

UMZIMKHULU STAKES (Grade 3) won by DOUBLE GRAND SLAM

UMZIMKHULU STAKES (Grade 3) won by DOUBLE GRAND SLAM

Erik The Red winning the Cape Of Good Hope Nursery

Erik The Red winning the Cape Of Good Hope Nursery

Don’t Look Back wins the 4Racing Gold Bowl

Don’t Look Back wins the 4Racing Gold Bowl

One Night In Paris winning the Princess Charlene Starling Stakes

One Night In Paris winning the Princess Charlene Starling Stakes

Follow Me wins Fillies Mile

Follow Me wins Fillies Mile

Double Grand Slam (Umzimkhulu Stakes, 2024)

One Fell Swoop (Sycamore Sprint, 2024)

One Fell Swoop (National Currency Sprint, 2024)

Double Grand Slam (Prix Du Cap, 2024)

Let’s Go Now (Mother Russia Stakes, 2024)

Main Defender (Got The Greenlight Stakes, 2024)  Bred on Varsfontein Stud by Jagessar Ltd

Green With Envy (Politician Stakes, 2024) Bred on Varsfontein Stud by Khaya Stables

Atticus Finch (Victory Moon Stakes, 2023)

Sea Master (Lonsdale Stirrup Cup, 2023)

Mercantour (Man O’ War Sprint, 2023)

Main Defender (Graham Beck Stakes, 2023)  Bred on Varsfontein Stud by Jagessar Ltd

Lucky Lad (Protea Stakes, 2023) Cape Champion 2yo Colt 2023

Questioning (Cape Classic, 2023)  Bred on Varsfontein Stud by Mr & Mrs A.N Foster

Gem King (Legal Eagle Stakes, 2022)

Gem King (Variety Club Mile, 2022)

Follow Me (Fillies Mile, 2021)

One Night In Paris (Princess Charlene Starling Stakes, 2021)

Johnny Hero (Jubilee Hcp, 2021)

Don’t Look Back (4Racing Gold Bowl, 2021)

Silvano’s Pride (Victress Stakes, 2020) Bred at Varsfontein by Mr A.C Peter

Due Diligence (Princess Charlene Starling Stakes, 2020)

Malmoos (Graham Beck Stakes, 2020)

Marchingontogether (Track And Ball Derby & Lonsdale Stirrup Cup, 2020) Bred at Varsfontein by Jagessar Ltd

Erik The Red (Cape Of Good Hope Nursery, 2020) Cape Champion 2yo Colt 2020

Green Laser (Sea Cottage Stakes, 2020)

Doublemint (Chairman’s Cup, 2020) Bred at Varsfontein by Mr & Mrs AN Foster

Ghaalla (Fillies Mile, 2018)

Tap O’Noth (Cape Classic, 2018) Bred at Varsfontein by Mr & Mrs AN Foster

Doublemint (Winter Derby, 2018) Bred at Varsfontein by Mr & Mrs AN Foster

Heir Line (Zimbabwe Republic Cup, 2018)

Made To Conquer (Lonsdale Stirrup Cup, 2018) Bred at Varsfontein by Mr M De Broglio

Surcharge (Tony Ruffel Stake, 2018)

Doublemint (Politician Stakes, 2018) Bred at Varsfontein by Mr & Mrs AN Foster

Strathdon (Cape Summer Stayers, 2017) Bred at Varsfontein by Mr & Mrs AN Foster

Hashtagyolo (Flamboyant Stakes, 2017)

Princess Peach (The Sunlife Vitamins Debutante, 2017)

Captain Splendid (Lonsdale Stirrup Cup, 2017)

Green Pepper (Magnolia Hcp, 2016)

Doosra (Graham Beck Stakes, 2016)

Captain America (Matchem Stakes, 2016)

Captain Splendid (East Cape Derby, 2016)

Black Arthur (Cartier Politician Stakes, 2016) Bred at Varsfontein by Mr & Mrs AN Foster

Petala (Kenilworth Fillies Nursery) Bred at Varsfontein by Mr & Mrs A.N Foster

Double Whammy (Lanzerac Diana Stakes, 2014) Bred at Varsfontein by Mr A. Luck

Master Sabina (The TabGold 2200, 2014) Bred at Varsfontein by M. De Broglio

Jet Belle (Poinsettia Stakes, 2014) Bred at Varsfontein by Messers Bailes, Elphick & Saunders

A Boy Named Sue (Chairman’s Cup, 2013) Bred at Varsfontein by Mr & Mrs Hudson

Jet Aglow (Victress Stakes, 2013)

Master Plan (Mango 2200, 2013)

River Crossing (Lonsdale Stirrup Cup, 2013)

True Master (East Cape Derby, 2013)

Northern Heritage (Champagne Stakes, 2012). Bred at Varsfontein by T.L. Bailes

War Horse (Protea Stakes, 2012).

Arcola (Caradoc Gold Cup, 2011).

Give Me Five (Sycamore Sprint, 2011).

Precedent (Flamboyant Stakes, 2011).

Robert The Bruce (East Cape Derby, 2010). Bred at Varsfontein by Mr & Mrs Foster

Alexandra Rose (Monrovia H, USA, 2009).

Aquintaine (Jacaranda H, 2009).

Passive Resistance (Strelitzia Stakes, 2009)

Dash For Gretna (Acacia H, 2006). Highveld Champion.

Floatyourboat (Cape Classic, 2005).

I’m Like Hello (Champagne Stakes, 2004).

Something Else (Somerset 1200, 2004; The Langerman, 2004) Cape Champion 2-y-o.

Jalberry (Pretty Polly Stakes, 2003).

Perfect Promise (Diana Stakes, 2003).

Zolaroyale (Champagne Stakes, 2003).

Spook Express (Suwannee River H, USA, 2001; Honey Fox H, USA, 2001).

Emcee (Matchem Stakes, 1998).

London Season (Final Fling Stakes, 1998).

Thingumajig (Racecourse Bookmakers Handicap, 1998).

Marlagain (Diana Stakes, 1997).

Mason Dixon (Matchem Stakes, 1997).

Cowabunga (Natal Provincial Guineas, 1994).

Marla (Varsfontein Sceptre Stakes, 1993).

Crown Agent (CTP Stakes, 1986).